У Палаці Потоцьких - виставка робіт учасників проєкту "Горна державності"

У Палаці Потоцьких - виставка робіт учасників проєкту
1 червня в Музеї історії відбулась презентація робіт Червоноградської команди учасників «Галіція» проєкту «Горна державності. Громадянська освіта через історію ремесел», який реалізовується за підтримки Українського культурного фонду. Впродовж місяця діти вчились відстежувати взаємозв’язок між захистом прав людини, зокрема, тим як формувалась культура права на наших теренах та історією ремесел, побували в гончарній майстерні Сергія Івашківа, власноруч створили посуд у стилі сокальської кераміки та на День захисту дітей презентували свої витвори у Палаці Потоцьких.

«Сьогодні відбулась не лише виставка дитячих робіт у стилістиці давньої сокальської кераміки - сьогодні діти мали нагоду поділитися досвідом, який вони отримали під час дослідницької роботи» - зауважує учасниця проєкту та представниця Червоноградського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Федоряк. - «До слова, наші діти працювали не лише з сокальською, а й з чорнодимленою керамікою, яка теж неабияк популярна на наших теренах. І завершальним етапом нашого проєкту стане фестиваль у Палаці Потоцьких, який  відбудеться 26-27 червня і куди приїдуть команди-учасниці проєкту з п’яти областей України (Львівської, Тернопільської, Полтавської, Харківської та Чернівецької). На фестивалі будуть представлені народні ремесла, цікаві майстер-класи, ярмарок рукотворів, лекторій та концертна програма».


«Проєкт розпочався з того, що наша червоноградська команда зустрілась і обрала собі назву «Galicia», адже усі ми з Галичини» - розповіла учениця ЧСШ№8 Олександра Карплюк – «Під час проекту ми брали участь в цікавих та пізнавальних онлайн-зустрічах, вперше зустрілися з гончарем і зробили свої вироби. Нашим командним посудом ми обрали тарілку, але на згадку кожен собі зліпив ще й горнятка або глечики».

«За традиціями сокальської кераміки, після того, як майстер зняв виріб з гончарного кола, він залишає його висихати, а вже згодом покриває його ангобом (глиною білого кольору, що є характерною ознакою кераміки Сокальщини). Після цього розпочинається процес «ритування»  - нашкрябування орнаментів металевою або дерев’яною паличною. Далі, коли виріб повністю висихає, його випалюють і тоді розмальовують візерунки полив’яними фарбами. Використовують лише три кольори –  зелений, жовтий та коричневий» - розповів учасник проєкту Назар Івашків.

«Особисто мене цей проєкт підштовхнув до того, що я почав глибше досліджувати традиції сокальської кераміки і врешті взявся за її виготовлення, хоч це дещо інша технологія, аніж чорнодимлення, і слід дуже ретельно підбирати матеріали. Однак ці труднощі ще більше мотивували мене відроджувати автентичну кераміку нашого краю» - поділився гончар Сергій Івашків – «Працювати з дітьми було дуже легко. Коли вони вперше прийшли до мене в майстерню, я відкрив каталог робіт і запитав : «Вибирайте, яку тарілку будете робити?». Діти трохи злякалась і попросили для початку вибрати якийсь простіший виріб. І попри те, що кожен із них чи не вперше сів за гончарне коло, витвори у дітей вийшли крутезні».

 

Нагадуємо, що проєкт «Горна державності. Громадянська освіта через історію ремесел» реалізовується за підтримки Українського культурного фонду, а у нашому місті його втілюють ГО “Не святі горшки ліплять” (керівник - Уляна Джигринюк),  БФ «Резонанс» (голова – Олена Грабовська) та Червоноградський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги (директор – Наталія Костишин).

Поширити: